JAK SAMODZIELNIE ZAMONTOWAĆ ANTENĘ SATELITARNĄ ?

SAMODZIELNY MONTAŻ ANTENY SATELITARNEJ

NA SATELITĘ - HOTBIRD

Kilka praktycznych rad.

1.Wybór anteny satelitarnej.

    Na polskim rynku dostępna jest spora ilość różnego rodzaju anten satelitarnych, różniących się zarówno budową jak i wielkością. Do dobrego odbioru telewizji satelitarnej (np. NC+ czy Polsat Cyfrowy) najlepiej nadają się anteny o wielkości 80 cm. Na mniejszych przy złych warunkach atmosferycznych(deszcz , śnieg) możemy się zetknąć z zanikami sygnału w szczególności na programach HD. Większe natomiast stawiają znacznie większy opór dla powietrza np. podczas wichur ,wymagają więc dużo solidniejszego sposobu instalacji aby nie doprowadzić do uszkodzenia miejsca mocowania,samej anteny bądź przypadkowego przechodnia.

    Dość istotne jest aby element do którego przymocowany jest konwerter (tz. hokey) był metalowy,nie uszkodzi go wówczas spadający z dachu śnieg i lód.

    Większość ogólnie dostępnych anten jest stalowa ale dla bardziej wybrednych są anteny aluminiowe (lżejsze i bardziej żywotne ale sporo droższe).
Jeśli mamy ochotę na odrobinę ekstrawagancji, możemy sobie zafundować antenę kwadratową lub zabawnie malowaną .

Odradzam natomiast wszelkie anteny siateczkowe(z dziurkami) gdyż mają spore straty sygnału.
    Szczytem ekstrawagancji są anteny podgrzewane ,zabezpieczone przed opadami śniegu i zbieraniem się lodu w zimie, ale bardzo drogie.

2.Wybór konwertera.

    Na początku musimy przemyśleć jaki konwerter będzie nam potrzebny.


Wybór konwerterów mamy następujący:

-jednowyjściowy - Singiel (pod jeden przewód)
-dwuwyjściowy - Twin (pod dwa przewody)
-czterowyjściowy - Quad (itd.)
-ośmiowyjściowy - Octo

np. Jeżeli chcemy podłączyć do jednej anteny 2 dekodery a jeden z nich jest z nagrywaniem (potrzebuje dwóch kabli antenowych) to wybieramy konwerter quad (czterowyjściowy). Prowadzimy dwa przewody do dekodera z nagrywaniem a jeden do dekodera bez nagrywania. W konwerterze pozostaje nam jeszcze jedno nie wykorzystane wyjście na przyszłość.


Mniej znanymi wersjami konwerterów są konwertery typu monoblock.

Jest to tak zwany - gotowy zez (dwa połączone ze sobą konwertery z przełącznikiem diaseq do odbioru sygnału z dwóch satelitów – zazwyczaj Hotbird/Astra).Występują w wersji singiel, twin i quad.

    Instalacje które mają posiadać więcej niż 8 miejsc odbioru a w przypadku monoblock-a więcej niż 4, potrzebują zastosowania konwertera o nazwie Quatro i odpowiednio dobranego, współpracującego z nim multiswicha.

Przy zakupie konwertera nie należy szczególnie oszczędzać gdyż jest to jeden z najistotniejszych podzespołów instalacji, zalecam więc zakup konwertera markowego (Triax, Televes, Inverto, Fraccaro), gdyż większość ogólnie dostępnych konwerterów wyprodukowanych w kraju środka, już na dzień dobry może nas niemiło zaskoczyć i nie działać lub działać niewłaściwie.

3.Wybór uchwytu do anteny.

    Aby dobrać odpowiedni uchwyt,musimy wiedzieć gdzie będzie zamontowana nasza antena.
-do montażu do barierki będzie nam potrzebny uchwyt z odpowiednim mocowaniem.

od dołu
od przodu
od boku (prawy bądź lewy)

-do montażu do ściany lub komina uchwyt powinien posiadać szeroką podstawę którą będzie przylegał do ściany aby odpowiednio rozkładać na kołki siły działające na antenę podczas wiatru.

 Długość uchwytu dobieramy zależnie od tego pod jakim kontem do ściany czy barierki będzie nasza antena bokiem(musimy mieć pole do manewru a antena powinna się w ten prześwit zmieścić). Pamiętajmy o tym przy wyborze miejsca montażu, im uchwyt krótszy tym solidniej trzyma.

    Możemy również zamontować antenę nad przeszkodą (np. kominem) na tz. maszcie,ważne jest jednak aby nie był on zbyt długi i solidnie przymocowany (nie ma prawa się obracać).Im dłuższy maszt tym większa siła działająca na punkt mocowania w czasie wiatru.

polecane uchwyty do zamontowania masztu

4.Wybór kołków
   
    Wybór kołka zależy od podłoża, na którym zamocowana będzie antena (grubość ściany i materiał, z jakiego jest wykonana). Musimy pamiętać aby kołki nie były za małe (zalecana średnica kołka -12, długość 8-10cm, śruby - długości 10-12 cm pod klucz 13).Ważne aby śruby były dokręcane kluczem gdyż dokręcane wkrętakiem będzie nam bardzo ciężko do końca wkręcić.

    Montując na elementach ocieplonych należy pamiętać aby kołki były dłuższe o 8-10cm od grubości ocieplenia.
    Gdy ściana na której planujemy zainstalować antenę jest wykonana z materiałów bardzo kruchych lub twardych ale pustych w środku (pustaki, cegły drążone), radziłbym zastosować kołki utwierdzane chemicznie.


5.Wybór przewodu

    Jeżeli chcemy aby nasza instalacja służyła nam przez długie lata to przy zakupie przewodu do instalacji satelitarnej zwróćmy uwagę na kilka czynników:

- powinien być to przewód koncentryczny 75 Om z miedzianym rdzeniem(nie stalowy lub stalowy miedziowany-zacznie z czasem korodować)
- powinien posiadać jak najgęstszy oplot, najlepiej również miedziany.
- Jeżeli przewód będziemy prowadzić po zewnątrz budynku, powinien być żelowany,odporny na warunki atmosferyczne(izolacja zewnętrzna - czarna)

1. przewód 2. izolacja wewnętrzna 3. oplot (ekran)4. izolacja zewnętrzna.

6.Wybór wtyków F

    Do samodzielnego montażu proponuję nabyć końcówki F nakręcane na przewód.Na rynku występują również końcówki zaciskane i kompresyjne ale wymagają użycia specjalistycznych (dość drogich) zaciskarek. Końcówki dobieramy tak aby nakręcały się na nasz przewód z  oporem. Unikniemy wówczas zsuwania się końcówek z przewodu gdy będzie on np. obciążony wiszącym na nim w zimie lodem.

7.Wybór miejsca montażu

    Wbrew potocznie przyjętym opiniom, antena satelitarna nie musi być zamontowana na dachu budynku choć może gdy nie ma innej możliwości. Należy wybierać miejsca łatwo dostępne, zwłaszcza w okresie zimowym aby w przypadku jej awarii,istniała możliwość dostania się do niej. Wysokość zamocowania anteny nie ma wpływu na jakość sygnału a czasami może stwarzać problemy (np. często się rozregulowywać) z przyczyny wystawienia jej na częste ataki wiatru. Wpływ na odbiór telewizji ma przestrzeń przed anteną. W miejscu montażu powinien być swobodny widok na satelitę. Nie mogą występować żadne przeszkody - budynki, rośliny (drzewa, zarośla). Prowadzą one do znacznego pogorszenia odbioru sygnału - a czasami do całkowitego jego zaniku i braku możliwości instalacji. Przy wyborze miejsca montażu anteny trzeba pamiętać, że drzewa szybko rosną, I to co dzisiaj wydaje się być małym drzewkiem, za kilka lat może być dużym drzewem uniemożliwiającym odbiór.

    Wybierając miejsce instalacji anteny satelitarnej na satelitę Hotbird (NC+,Polsat Cyfrowy,Telewizja na Kartę) należy pamiętać aby znajdowało się ono od południowej strony budynku. Jeżeli nie posiadamy kompasu, wybieramy kierunek w którym znajduje się słońce o godzinie 12 w południe.

Źle-antena nie będzie odbierać sygnału.
Dobrze-sygnał dociera do anteny.

8.Narzędzia potrzebne do instalacji.

- wiertarka udarowa
- wiertło 12 dobrane do podłoża
- klucz nasadowy 13
- młotek
- marker
- poziomica
- nóż tapicerski
- paski zaciskowe - tz. zipy
- uchwyty kabla typu flop
- wiertło 10 - długości 60-80cm do przewiercenia ściany lub przejście okienne


INSTALACJA
     Przystępując do instalacji anteny pamiętajmy przedewszystkim o zachowaniu bezpieczeństwa własnego i innych !


     Za pomocą markera,oznaczamy miejsca otworów na kołki.Wiertarką przy użyciu wiertła 12 ,wiercimy otwory i wkładamy w nie kołki - dobijając je młotkiem.Przykładamy wysięgnik i mocujemy za pomocą śrub, dokręcając kluczem 13.Wysięgnik musi być zamontowany idealnie równo a część uchwytu, na którym zamontujemy czaszę, musi być dokładnie pionowo! Najlepiej posłużyć się poziomicą.

  Składamy antenę zgodnie z dołączoną do niej instrukcją a następnie zakładamy ją na wysięgnik i dokręcamy nakrętki mocujące ale tak abyśmy byli w stanie z lekkim oporem przekręcać antenę na boki. Ustawiamy kont elewacji na podziałce anteny,dla Warszawy i okolic to 29,8 stopnia (dla innych rejonów Polski będzi on trochę inny-proszę szukać w sieci) i skręcamy go do oporu.

Za pomocą noża tapicerskiego, zarabiamy końce kabla i nakręcamy wtyki F. Ważnym jest aby ani jeden włosek oplotu nie dotykał do rdzenia przewodu.

    Przykręcamy przewód do konwertera,mocujemy go do anteny i wysięgnika za pomocą pasków zaciskowych pozostawiając lekki luz pomiędzy anteną a wysięgnikiem(około 10cm).Następnie prowadzimy przewód do pomieszczenia z dekoderem. Możemy go przymocować do ściany za pomocą uchwytów flop lub zabudować w listwie.

    Do budynku możemy wprowadzić przewód na dwa sposoby:
-wiercąc otwór długim wiertłem 60/80 cm, średnicy 10(szerokość jednego przewodu)
-bez wiercenia dziur w ścianach tz. przejściem okiennym

przejście okienne

   Wewnętrzny koniec przewodu również zarabiamy,nakręcamy wtyk F i wkręcamy w głowicę dekodera.Dekoder podłączamy do telewizora za pomocą kabla Euro lub Hdmi zgodnie z instrukcją i uruchamiamy dekoder i telewizor. Dekoder należy ustawić w opcję kontroli sygnału.
    Teraz będzie potrzebna pomoc drugiej osoby, która będzie obserwować wskaźniki siły i jakości sygnału na ekranie telewizora.
    Zaczynamy bardzo powoli obracać anteną ze wschodu na zachód i z powrotem w celu ustalenia najlepszej pozycji(najwyższe wskazania wskaźnika jakości).Po jego ustawieniu delikatnie skręcamy nakrętki mocujące antenę tak aby nie zmienić jej położenia(dwa obroty górna lewa - dwa obroty dolna prawa,dwa obroty górna prawa - dwa obroty dolna lewa) aż do jej zupełnego dokręcenia.


Mamy nadzieję że nasze porady okażą się dla Państwa pomocne.

Sławomir Światowski
instalator
601-570-814

 Telewizja satelitarna

      Telewizja wykorzystująca nadajniki (tzw. transpondery) umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne.


      Telewizja satelitarna to system nadawania programów telewizyjnych przeznaczonych do odbioru przez indywidualnych odbiorców za pomocą prostych urządzeń składających się z anteny satelitarnej i odbiornika satelitarnego podłączonego do standardowego odbiornika telewizyjnego. Sygnał jest wysyłany z ośrodka nadawczego łączem mikrofalowym (Up-link) na pokład satelity znajdującego się na ustalonej pozycji orbity geostacjonarnej. Przekaźnik zamontowany na pokładzie satelity nadaje odebrany sygnał z powrotem w kierunku Ziemi (Down-link) pokrywając zasięgiem określony obszar powierzchni, w innym zakresie częstotliwości, niż sygnały nadawane w kierunku satelity. Na jednym satelicie znajduje się wiele takich przekaźników. Początkowo użytkowane były systemy analogowe, obecnie są to systemy niemal wyłącznie cyfrowe.

SPIS POLSKICH KANAŁÓW DARMOWYCH (FTA - FREE TO AIR) DOSTĘPNYCH Z SATELITY-KLIKNIJ OBRAZEK PONIŻEJ

Darmowe kanały do odbioru z satelity Hotbird
Masz pytanie - Napisz

Promocja obowiązuje na terenie miejscowości Zielonka , Kobyłka , Ząbki , Marki , Sulejówek , Serock , Legionowo , Wołomin , Duczki , Radzymin , Zagościniec , Józefów , Słupno , Nieporęt , Białobrzegi , Stara Miłosna , Wieliszew , Skrzeszew , Komornica , Łąki , Wólka Radzymińska , Jabłonna , Łomianki , Łosie , Załubice , Czarna , Ciemne , Ossów , Leśniakowizna , Majdan , Okuniew , Pustelnik oraz dzielnic miasta Warszawa - Białołęka , Płudy, Targówek , Praga , Saska Kępa , Gocław , Grochów , Wawer , Wesoła , Rembertów , Radość , Międzylesie , Falenica , Stara Miłosna , Anin , Wawer , Międzylesie